Kolejny rok, kolejne skateparkowe buble. Tym razem jako negatywny przykład można wymienić skatepark w Zelowie, zlokalizowanym w powiecie bełchatowskim (woj. łódzkie). Choć nie dysponujemy dokładnymi danymi dotyczącymi budżetu tej inwestycji, dostępne publiczne informacje wskazują, że na rozbudowę infrastruktury sportowej i zagospodarowanie terenu "Śnieżka" w Zelowie przeznaczono imponującą sumę 7 592 028,47 PLN. Z tej kwoty część miała być przeznaczona na stworzenie skateparku. Gmina dysponowała środkami umożliwiającymi wybudowanie obiektu spełniającego wymagania skaterów, więc co poszło nie tak? Pozwólcie, że to wyjaśnimy.
Spoglądając w dokumentację techniczną oraz poglądową wizualizację projektu skateparku w mieście Zelów, wygląda na to, że mamy kolejny, niezbyt funkcjonalny skatepark o dużej, niewykorzystanej powierzchni. Widać liczne niedociągnięcia, które wpływają na użytkowość i bezpieczeństwo tego miejsca dla entuzjastów sportów ekstremalnych.
Pierwszym istotnym problemem jest niewłaściwa odległość pomiędzy schodami oraz murkiem a krawędzią Bowla. Powoduje to brak możliwości rozpędu na elementy takie jak box, schody czy poręcz spadowa. Patrząc na odległość pomiędzy Bowlem a schodami, która wynosi ok. 160 cm (według normy odległości pomiędzy urządzeniami powinny wynosić minimum 200 cm – EN 14974:2019) może prowadzić do sytuacji niebezpiecznych dla użytkowników.
Wysokość poręczy przy schodach (wejścia oraz zejścia) również pozostawia wiele do życzenia, co może wpływać negatywnie na użytkowanie tego typu elementów. Niedostosowanie poręczy do odpowiednich wysokości, utrudniają płynne przejście między różnymi elementami parku oraz ogranicza możliwość dalszej progresji.
Kolejnym problemem jest brak zgodności z normą dotyczącą odległości między przeszkodami, takimi jak murki czy poręcze. Niewłaściwy dobór odległości mogą prowadzić do kolizji i potencjalnych kontuzji. Również monotonność Bowla oraz nieprzemyślane promienie łuków wpływają negatywnie na różnorodność i atrakcyjność parku.
Powielanie elementów typu schody (4 razy) w projekcie oraz niewłaściwie przemyślane i funkcjonalne urządzenia sprawiają, że skatepark wydaje się mało kreatywny i niedostosowany do potrzeb użytkowników.
Follow us
kontakt
Skatenews.pl / 2025 / Do not copy. All rights reserved. / Powered by Extremelab.pl