SKATEPARK W TARNOBRZEGU NIEODEBRANY ! Na wczorajszym odbiorze skateparku w Tarnobrzegu pojawiło się wiele uwag – obiekt nie został dopuszczony do użytkowania. Wykonawca ma 7 dni na poprawę obiektu. Czy w 7 dni będą wstanie naprawić obiekt, który powinien skuć i wybudować na nowo? To kolejny bubel w naszym kraju. Chyba już wystarczy.
W związku z sytuacją jaka miała miejsce w Tanobrzegu i kolejnym obiektem, który nie nadaje się do użytku wyjście jest jedno – ktoś, kto ma pojęcie o budowie skateparków powinien uczestniczyć w odbiorach i nie dopuszczać, aby kolejne firmy krzaki brały się za robotę, o której nie mają pojęcia.
Po kolejnych pojawiających się zdjęciach na naszym Messengerze od chłopaków z Tarnobrzega nie wytrzymaliśmy, dokładnie przeczytaliśmy normę i mamy rozwiązanie !
Nowa norma skateparkowa (EN 14974:2019) weszła w życie w lipcu 2019. Na pierwszy rzut oka widać, że pracowali przy niej kompetentni ludzie. I tak dochodzimy do pkt. 7 TESTOWANIE / RAPORT Z TESTU.
Norma zaleca, aby obiekt typu skatepark przed odbiorem był testowany
wyłącznie przez osoby kompetentne (i tutaj przywołuje punkt 3.19 ww. normy, który mówi, że osoba kompetentna to osoba posiadająca wystarczające przeszkolenie, doświadczenie i znajomość niniejszej normy, a także
rozumiejąca sporty rolkowe lub posiadająca specjalne kwalifikacje wymagane do prawidłowego wykonania swoich obowiązków). Czy mamy takich ludzi w naszym kraju ? Oczywiście, że mamy ! Mamy więcej ! Mamy Polski
Związek Sportów Wrotkarskich i
Polish Skate Federation (Komisja ds. deskorolki). Właściwi ludzie na właściwym miejscu, którzy zaangażowani w odbiory w życiu nie dopuściliby do kolejnego bubla w naszym kraju.
Co może zrobić miasto? Zaprosić przedstawicieli ww. instytucji i zlecić ekspertyzę skateparku – w zakresie poprawności wykonania, funkcjonalności, bezpieczeństwa, zgodności z projektem i dokumentacją.
Drodzy Urzędnicy – zachęcamy, korzystajcie z prawa jakie daje Wam norma ! Sprawdzajcie obiekty, które oddajcie do użytkowania przez dzieci i młodzież. Zadbajcie o ich bezpieczeństwo. Zadbajcie o swój wizerunek i wydawajcie pieniądze z głową ! Przykład skateparku w Tarnobrzegu to jak kupno używanego, sprowadzanego BMW jako bezwypadkowego, a jak okazuje się później – złożonego z 5 innych przeznaczonych do kasacji. Czy puścilibyście swoje dzieci na przejażdżkę takim autem ? Czy sami dla siebie kupilibyście takie auto? NIE ! Dlatego nie narażajcie mieszkańców swojego miasta ! Sporty takie jak deskorolka czy BMX są już oficjalnymi sportami olimpijskimi, dlatego tak ważne jest, aby obiekty treningowe były wykonywane na jak najwyższym poziomie. Wyobraźcie sobie Państwo murawę boiska piłkarskiego lub boiska do koszykówki pofalowanego, z nierównościami, muldami i zagłębieniami. Czy odebralibyście Państwo taki obiekt i przekazali do użytkowania swoim mieszkańcom ?
Drodzy użytkownicy – walczycie o skatepark w Waszym mieście często latami. Niejednokrotnie chodzicie po urzędach i prosicie o miejsce do realizacji swoich pasji. Kiedy już uda Wam się przekonać do tego pomysłu włodarzy miasta, powstaje projekt, a potem budowa. Walczcie do końca ! Nie pozwólcie, aby takie buble powstawały w Waszym mieście. Co możecie zrobić? W rozmowie z urzędem mówcie o Polish Skate Federation, o uprawnieniach jakie posiadają i o możliwościach jakie daje norma. Możecie też podrzucić VADEMECUM
(pobierz). Uświadamiajcie !
Zdjęcia powyżej to realizacje w naszym Kraju. Jak Wam się podobają ? Czy poznajecie Wasze miasto ?